Průkaz energetické náročnosti budov je dokument, který hodnotí energetickou náročnost budovy. Určuje celkové množství energie spotřebované při standardizovaném provozu hodnocené budovy a řadí ji do příslušné třídy energetické náročnosti.
Veškerou energii spotřebovanou při standardizovaném užívání budovy, tepelné parametry obálky budovy, typ a účinnost zdroje tepla, větrání budovy, typ osvětlení, účinnost rekuperace a použití obnovitelných zdrojů energie.
Je to soubor všech teploměrných konstrukcí na hranici budovy, které jsou vystaveny přilehlému prostředí, jež tvoří venkovní vzduch, přilehlá zemina, vnitřní vzduch v přilehlém nevytápěném prostoru, sousední nevytápěné budově nebo zóně budovy vytápěné na nižší vnitřní návrhovou teplotu.
Stejně jako u spotřebičů jsou označeny písmeny od „A“ do „G“, přičemž energeticky nejúspornější je kategorie „A“ a na opačném konci jsou budovy kategorie „G“. Novostavby musí splňovat kategorii „C“ a lepší. Novostavby, které toto nesplňují nesmí být realizovány.
Pokud na budově nejsou prováděny změny které výrazně mění energetickou náročnost budovy (výměna oken, zateplení, změna zdroje tepla, instalace solárních systémů,…)průkaz platí 10 let.
Tyto dva pojmy veřejnost bere často jako označení jednoho a téhož, ale. Energetický štítek obálky budovy se dnes již nepoužívá. Jednalo se pouze o porovnání energetické náročnosti budov hodnocením tepelně technických vlastností obálky budovy. U průkazu energetické náročnosti budovy vstupuje do hodnocení ještě vliv účinnosti jednotlivých technologických celků (viz Co je průkaz energetické náročnosti budov?) Průkaz energetické náročnosti budovy vyjadřuje celkovou energetickou náročnost přesněji, než Energetický štítek obálky budovy.
Výjimka z povinnosti mít průkaz energetické náročnosti budovy se vztahuje na: Budovy s energeticky vztažnou plochou do 50m2. Stavby pro náboženské účely a místa bohoslužeb. Stavby pro rodinnou rekreaci Průmyslové, dílenské a zemědělské budovy se spotřebou do 700GJ/rok.